Delikli Sac Tanımı

 

 

Delikli Sac Tanım ve Hesapları

Makine Sanayisinden Otomativ Sanayisine…
Delikli sac hayatımızın bir çok noktasında..

Delikli Sac TSE Standartları (TS 4311)

Kurallar

Bir elek levhasındaki delikler, aşağıdaki şekil özelliklerinin verilmesiyle belirlenir.

Deliklerin şekli
Göz açıklığı W1 veya şeklin oval olma halinde göz açıklıkları W1 ve W2
Deliklerin birbirlerine göre diziliş şekilleri
Delik adımım P, veya delik adımları P1 ve P2
Elek levhasının kenarlarına göre delik dizilişlerinin tertibi. Elek levhalarında tabik edilebilicek delik tip ve dizilişleri metindeki şekillerde gösterilmiştir.

Kodlamanın okunabilirliğinden emin olmak için

Delikler ve delik adımları kodlamasının açıkça birbirinden ayrılması. Aralarında “X” işareti olan kodlamadaki değerlerin verilmesi kesin sağlanmalıdır.

DELİKLERİN DİZİLİŞİ

“U” Dizilişli Delik Görseli

Deliklerin orta noktalarının, bir dikdörtgenin köşelerine denk gelecek şekilde dizilmesi “U” dizilişi olarak kodlanır. P1 alanı, dikdörtgen köşelerine denk gelen kısa kenarı üzerindeki mesafenin aralık değerini belirtir. P2 alanı ise, dikdörtgen köşelerine denk gelen uzun kenarın üzerindeki mesafenin aralık değerini ifade eder. Sol taraftaki şekilde de hem P1 alanını hem de P2 alanını görebilirsiniz. Ayrıca delik diziliminin şekli, U harfine benzediğinden ötürü adı “U” dizilişi olarak adlandırılmıştır.

“Z” Dizilişli Delik Görseli

Deliklerin orta noktalarının, bir dikdörtgenin köşeleri ve dikdörtgenin köşegenlerinin kesiştiği noktaları denk gelecek şekilde “Z” dizilişi olarak kodlanır. P1 alanı, dikdörtgen köşelerine denk gelen kısa kenarı üzerindeki mesafenin aralık değerini belirtir. P2 alanı ise, dikdörtgen köşelerine denk gelen uzun kenarın üzerindeki mesafenin aralık değerini ifade eder.

“M” Dizilişli Delik Görseli

Deliklerin orta noktalarının, bir karenin köşeleri ve karenin köşegenlerinin kesiştiği noktalara denk gelecek şekilde dizilmesi “M” dizilişi olarak kodlanır. Kare olmasından ötürü, bu sizilişin P1 ve P2 değerleri olmayıp sadece P değeri ile belirtilmiştir. P değerlerinin tüm ölçüleri aynıdır. Ayrıca 45 derecelik açıları da sağ tarafta bulunan görselde belirtilmiştir. Delik diziliminin şekli M harfine benzediğinden ötürü adı “M” dizilişi olarak adlandırılmıştır. 

“T” Dizilişli Delik Görseli

Deliklerin orta noktalarının, bir eşkenar üçgenin köşelerine denk gelecek şekilde dizilmesi “T” dizilişi olarak kodlanır. Ayrıca 60 derecelik açıları da sağ tarafta bulunan görselde belirtilmiştir. Delik diziliminin şekli T harfine benzediğinden ötürü adı “T” dizilişi olarak adlandırılmıştır. 

 


Bir elek levhasındaki delikler,
yukarıdaki şekil özelliklerinin verilmesiyle belirlenir.

 

Winning designs

DELİK ADIMI
“U” ve “Z” dizilişlerinde R, C, CD veya H şekilleri için delik, adımının her iki boyutu belirtilir. Kısa olanı, P1 ilk olarak gösterilmek suretiyle araya bir “x” işareti konulur. “U” diziliş durumunda P1=P2 olduğu zaman sadece p belirtilir. “U” ve “Z” dizilişlerinde LR veya LC şekilleri için deliklerin enine paralel delik adımı, P1 olarak belirtilir. U dizilişi durumunda P1=P2 olduğu zaman sadece P belirtilir. “M” ve “T” dizilişleri için sadece “P” belirtilir.

KODLAMA
Delik Şekilleri
R : Daireyi (Yuvarlak)
C : Kare, kenarları elek levhasının kenarlarına paralel
CD : Kare, köşegenleri elek levhasının kenarlarına paralel
LR : Yuvarlak köşeli delikler
LC : Köşeleri dik olan delikler
gibi sembollerle gösterilir.

GÖZ AÇIKLIĞI
Delik şekillerinde göz açıklıkları mm olarak belirtilir. Göz açıklığı en ve boy gibi iki boyutta iface ediliyorsa bu iki boyut arasında “x” işareti konularak gösterilir.

“Z” dizilişlerinde, R, C, CD ve H şekilleriyle daha kısa delik adımının, P1,daha uzun kenara paralel olası durumunda tertip 1, daha kısa delik adımının daha kısa kenara paralel olması durumunda Tertio 2 olarak adlandırılır.

“U” ve “Z” dizilişlerinde R, C, CD, ve H şekilleriyle daha kısa delik adımının P1 daha uzun kenara paralel olması durumunda Tertip 1, daha kısa delik adımının daha kısa kenara paralel olması durumunda Tertip 2, adlandırılır.

U ve Z dizilişlerinde LR ve LC Şekilleri ile Tertip 1, genişlik W1’in daha uzun kenara paralel olmasıdır.

Ses Ozellikleri;
Ses Gecirgenligi,
Belirli Frekenslari Emme Ozelligi.

Havalandirma Ozellikleri;
Hava Akisi Saglama.

Estetik Ozellikleri;
Tasarim Kontrolu,
Aydinlatma Kontrolu,
Havalandirma,
Aydinlatma Kontrolu.

Radyasyon Emme Ozellikleri;
EMI / RFI,
Mikro Dalga

Filtreleme / Ayiklama Ozellikleri
Akis Orani Kontrolu,
Parcacik Genislik Kontrolu.

Kodlama ve Göz açıklığı değerleri,
işin düzgün çıkabilmesi adına önem arz etmektedir.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
En güzel cami halısı burda.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
mide küçültme ameliyatı diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.